niedziela, 9 czerwca 2013

Piękna ZŁAlicja- Rebecca James


Tytuł: Piękna ZŁAlicja
Tytuł oryginału: Beautiful MAlice
Autorka: Rebecca James
Wydawnictwo: Amber
Ilość stron: 344


RECENZJA:
Po rodzinnej tragedii Katherine opuszcza dom, by uczyć się w innym mieście. Tam stara się wtopić w tłum, by nie przysporzyć sobie kłopotów. Pełna wyrzutów sumienia zamyka się w sobie i stara się nie dopuścić do siebie innych ludzi. Jej plan jednak nie może się powieść, bo poznaje Alicję, która z niewiadomych powodów pragnie jej przyjaźni.

Katherine to dziewczyna bardzo wrażliwa. Po tym, co ją spotkało z popularnej nastolatki przepadającej za imprezami i swoim chłopakiem całkowicie zmienia swoje życie. Nie chce zwracać niczyjej uwagi. Na znak odcięcia się od przeszłości zmienia nazwisko. Bohaterka jest postacią, która wzbudziła moją nieskrywaną sympatię. Nie brak jej wad, które sprawiają, że jest bardzo realistyczna.

Alicja jest piękna i popularna. Należy do typu osób, których się uwielbia lub nienawidzi z powodu ich urody. Dla większości jest nieosiągalna, ale wybiera Katherine, jako osobę, z którą chce się przyjaźnić. Nie jest ona jednak taka, jaką mogłaby się wydawać. Chwilami słodka i urocza potrafi przeobrazić się w niezłą jędzę.

Bohaterowie stworzeni przez panią James zdecydowanie zasługują na uwagę. W większości są świetnie stworzeni. Katherine obciążona bolesnymi wspomnieniami, wciąż knująca Alicja czy zaślepiony miłością Robbie. Każde z nich coś w sobie ma, że nie pozostawia czytelnika obojętnym.

„Piękna ZŁAlicja” jest powieścią, która zaskakuje. Motywy kierujące Alicją dla czytelnika są bardzo ciężkie dla odgadnięcia. Należy również wspomnieć o tym, że książka porusza bardzo ważne kwestie. Toksyczna przyjaźń oraz miłość to główne jej motywy. Zostały one dodatkowo przedstawione w bardzo przystępny sposób.

Język powieści nie powala na kolana. Nie jest również źle. Przyznaję, że w porównaniu do pozostałych aspektów książki mogłoby być nieco lepiej. Opisy nie zachwycają. Mogło być lepiej, ale także gorzej.

Bohaterami książki są osoby młode, w żadnym razie nie jest to jednak typowa powieść dla młodzieży. Zamiast rozterek miłosnych nieudolnej bohaterki dostajemy kawał dobrej literatury dotykającej ważnego tematu. Należy pamiętać, że dzieło James niekiedy jest pełne smutku. Nie zabraknie tu również wydarzeń wstrząsających czy wzruszających.

Oprawa graficzna jest dość zwyczajna. Patrząc na nią nigdy bym nie zgadła, że kryje w sobie tak dobrą treść.

„Piękna ZŁAlicja” nie jest książką bez wad. Jeśli dokładniej się jej przyjrzeć ma ich pewnie trochę. Całość jest jednak tak sprawnie skonstruowana, że czytelnik niemal nie zwraca na to uwagi. Dodatkowo dzieło niemal się połyka. Powieść polecam z całego serca. Wierzę, że się nie zawiedziecie, tak jak i ja.

Ocena: 7,5/10

----------------------------------

Na zakończenie mam dla Was wersję Sweet Dreams, która mnie urzekła :)

10 komentarze:

Lenalee pisze...

Czytałam tę książkę jakiś czas temu i bardzo mi się ona spodobała, a zakończenie wycisnęło łzy z oczu. :)

Justilla pisze...

Chciałam przeczytać dawno temu, zapomniałam o niej. Gdzieś na półce w LC zapewne widnieje i kiedyś przeczytam.

Alicja pisze...

Nie czytałam:) ale moja imienniczka jako czarny charakter- to może być ciekawe:)

Ksiazkowamaniaczka.blogspot.com

Varia czyta pisze...

książką czytałam wprawdzie baardzo dawno temu, ale do dziś pamiętam, jak mnie nerwica przy niej brała ;)

Pinko pisze...

Fabuła trochę taka przewidywalna jak na pierwszt rzut oka ;)

Tosia pisze...

Czytałam, ale mi się nie spodobała.

Flora pisze...

Chętnie zabrałabym się za książkę. A obserwatorzy nie znikną, po prostu nie będzie już powiadomień o aktualizacjach obserwowanych blogów.

Anonimowy pisze...

Awesome article.

My web-site ... Best golf tips to know

crazy-fashion pisze...

pierwszy raz o niej słyszę, może się skuszę :))

zapraszam do siebie, recenzjuję w wersji youtubowej, może przypadnie Ci do gustu :)

ogrzewanie podłogowe poznań pisze...

fajnie tutaj u Ciebie :)

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy nawet najdrobniejszy komentarz :)